Рейд Хоффман (LinkedIn): “Йти кар’єрними сходами – це погана стратегія”

До Вашої уваги мій переклад промови керівника соцмережі професійних контактів LinkedIn Рейда Хоффмана, яку він виголосив 19-го травня 2012 р. перед випускниками колледжу Бабсон в м. Велслі, штат Массачусетс.

Хофман заснував LinkedIn в 2003 р., і станом на початок 2012 р. вона об’єднує понад 135 млн. професіоналів у 200 країнах світу. До цього Гоффман був засновником і виконавчим президентом платіжної системи PayPal. Також Рейд Хоффман – провідний інвестор Силіконової долини, який зосереджується на споживчому інтернеті, включно з онлайн-магазинами та соцмережами. Він інвестує в Facebook, Flickr, Last.fm і Zynga. Крім цього, Гоффман має стосунок до таких компаній, як Greylock Partners, Airbnb, Edmodo, Mozilla (Firefox), Shopkick, Swipely, Kiva.org, Endeavor.org, DoSomething.org та StartupAmericaPartnership.org.

Диплом бакалавра Хоффман отримав в Стенфордському університеті, а диплом магістра – в Оксфордському університеті, навчаючись на стипендію Фундації Джорджа Маршалла. В 2010 р. на щорічному діловому Форумі Силіконової Долини він дістав престижну нагороду «Візія» за розвиток інновацій та сприяння підприємництву. Того ж року він заслужив почесну можливість навчатися на лідерській програмі ім. Генрі Крауна в Інституті Аспена. Торік глобальний підприємницький рух «Ендевор» визнав його найвпливовішим підприємцем року.

РЕЙД ХОФФМАН: Нещодавно я написав у співавторстві книгу, яка називається «Старп-ап вас самих». Ви про неї знаєте, бо я подарував по примірнику цієї книги кожному з вас. Я розпочав книгу з цитати Мухаммеда Юнуса [лауреата Нобелівської премії миру 2006 з Бангладеш – прим.], з неї почну і сьогоднішню промову: «Всі люди народжені підприємцями. В печерах ми працювали самі на себе, знаходячи їжу. Так почалася історія людства. Коли ж розпочалася цивілізація, ми забули про підприємництво, перетворились на робочу силу і на нас з’явився штамп: «Робоча сила».

Я розпочав з цієї цитати, бо підприємництво є важливим. Це добре відомо в Сполучених Штатах, адже ми є підприємницькою нацією. В нас є отці-засновники нації, а підприємці – це отці-засновники компаній. Переважна більшість людей в США є нащадками імгірантів, які здійснили величезну авантюру, перетнувши океан і прибувши на нову землю. Відповідно, імігранти та їхні таланти породили багато підприємницьких ініціатив, заради чого вони й приїхали.

Американська мрія – це здатність творити свою власну долю завдяки тяжкій праці та завзяттю, а також певній комбінації розуму та вдачі. Так само на цій же основі стають успішними і нові підприємства.

Загалом багато хто сприймає підприємців, як відносно невелику групу осіб, чий шлях починається ізольовано поза суспільством. Небагато підпримців досягають успіху. Але якщо досягають, то створюють продукти, компанії та робочі місця для багатьох інших. І ці продукти, фірми та робочі місця є запорукою тривалого процвітання суспільства. Це особливо важливо, якщо взяти до уваги нинішній рівень безробіття. Нам хотілося б мати побільше підприємців, які творять більше бізнесів.

Водночас, в сучасному світі підприємництво є більш важливим за створення фірм та робочих місць. Підприємницькі таланти, вміння та натури тепер застосовуються на всіх роботах та в усіх професіях. Це те нове, що принесли зміни в світі внаслідок глобалізації та технологій.

Фото Wearcapefly та http://bostinno.com/

За останні десятиліття виробилася традиція йти вгору кар’єрними сходами. Ви можете закінчити гарний коледж – як ви сьогодні – та обрати з низки роботодавців того, з ким станете на першу кар’єрну сходинку. У вас є вибір серед індустрій – фінанси, транспорт, технології, а також серед функцій – продажі, маркетинг, фінанси чи розробка продуктів. Отже, загалом ви шукатимете і виберете свій шлях. Під час пошуку ви попрацюєте в одній чи кількох компаніях та просуватиметеся вгору кар’єрними сходами або, якщо пощастить, і кар’єрним ескалатором. І неминуче після важкої праці та деякого везіння ви вийдете на пенсію, звільнивши місце для наступних поколінь.

Водночас, згідно зі змінами в глобалізованому та пришвидшеному світі традиція побудови кар’єри стала іншою.  Там, де ми завжди мали кар’єрну драбину, тепер – комплекс кар’єрних тренажерів. Успіх в кар’єрі – це вже не просто кроки по сходах нагору. Вам треба буде лізти навколо та іноді вниз; час від час доведеться гойдатися та перестрибувати з одного тренажера на наступний. І розвиваючи цю метафору далі – можливо, вам доведеться й зовсім зістрибнути на підлогу тренажерного залу.

Проте, якщо ми хочемо, щоб метафора тренажерів точно віддзеркалювала сучасний діловий світ, то треба додати, що ані самі тренажери, ані зал, де вони знаходяться, не є фіксованими. Все весь час рухається – з’являються нові структури, старі перебувають в постійній трансформації й подекуди в коллапсі, а зал також їх переміщує. Сучасним кар’єрам доводиться мати справу з середовищем, яке постійно змінюється – міняються рамки ігрового поля, ваші супротивники та знаряддя гри.

Присвячення себе мандрівці по кар’єрній драбині чи ескалатору, ідучи по сходах нагору – це нині погана стратегія. Якими ж мають бути інструменти та склад розуму для гнучкості та адаптації в тренажерному залі? Підприємницькі! Кожен повинен мислити, як підприємець – навіть якщо лише дехто розпочне новий бізнес. На щастя, ви, хто сьогодні закінчує коледж Бабсон, вчилися підприємницьким вмінням і навчикам. У вас є бажання діяти, а не тільки планувати. Ви розумієте, що треба самому створювати свою роботу, своє робоче місце і свою кар’єру. Такі вміння і навички дуже допоможуть вам як в бізнесі, який ви, можливо, започаткуєте, так і в сприянні іншим, щоб вони теж мислили по-підприємницьки. В підприємницькій діяльності ви маєте лише кілька годин на пораду та аналітику, але ви вже цьому навчилися за роки в коледжі. Тому в мене є сьогодні лише одне побажання.

Будуйте свою професійну мережу та завжди думайте по-мережевому. Мережі допомагають знаходити шлях; вони створюють навігаційну карту розуму, досвіду, інформації та аналітики. Ваші партнери і контакти можуть допомогти зорієнтуватися серед значної кількості викликів, що здатні пустити під укіс щойно створену компанію. Мережі також допомагають розрізняти шанси та збільшувати успішність. Крім того, що вони здатні допомогти уникати мінних полів, вони також надзвичайно важливі в пошуку вірного шляху до успіху – де існують можливості, як їх використати та як впоратися з ризиками.

Складові ваших мереж перебувають нині тут навколо вас. Щодо мене, то я отримав свою першу роботу завдяки сусіду свого близького друга по університету (який і досі є моїм близьким другом), а серйозна кар’єрна посада в PayPal з’явилася у мене теж завдяки близькому університетському другу, який був співзасновником тієї компанії. Ваші профмережі – це не тільки люди, яких знаєте ви, і вони знають вас. Вони також є людьми, які знають інших, а інші знають їх!

Життя – це командний спорт. Підпримці є не лише індивідуалами, які розробляють для себе пустелі в надії на багатства. Насправді їхній успіх грунтується на здатності знаходити, створювати, об’єднуватися та співпрацювати з важливими мережами. Простіше кажучи, успіх підприємців залежить від профмереж.

Скріншот з відеоканалу Babson College на YouTube http://www.youtube.com/user/BabsonMedia

Це наштовхує мене на ключовий сьогоднішній висновок. Підприємці надзвичайно важливі для суспільства. Не тому, що відкривають фірми та створюють робочі місця (хоч це теж дуже важливо). Не тільки тому, що підприємництво є знаряддям побудови кар’єри (хоч і це є найголовнішим для сучасного ділового успіху). Підприємці надзвичайно важливі для суспільства, адже допомагають будувати інституції, в яких і живуть. А оскільки сучасний світ дедалі прискорюється, то здатності до адаптації та винахідництва стають ще більш затребуваними.

Важливим є створення видатних компаній та продуктів. Критичною є наявність професіоналів, які орієнтуються в динамічному тренажерному залі. Але також ми потребуємо підприємницького мислення в урядових структурах, неурядових організаціях та для переоцінки стосунків між суспільством, його інститутами і громадянами. Теж ми повинні замислитися над інноваціями на базі технологій – це те, на чому спеціалізуються підприємці.

Наприклад, уряд збирається запустити онлайн-платформу, яка допомагатиме громадянам покращувати своє життя та відчувати більше свободи і щастя. Це безкоштовна платформа з трьох елементів: для покращення професійних навичок, для навчання основним підприємницьким вмінням та ключовим навичкам використання різноманітних сучасних технологій. Чому вона безкоштовна? Тому що ми хочемо навчити кожного, хто хоче і дати можливості кожному зробити свій внесок в загальний успіх. Або уявімо, що з’явився електронний еквівалент водійських прав [основний документ, що посвідчує особу в США – прим.]. Як багато послуг підприємці змогли б надавати по інтернету! І я навів лише два конкретних приклади.

Підприємці є лідерами. Вони очолюють розробку нових продуктів та створення нових компаній, вивчаючи нерозвідані простори. Оскільки світ змінюється, то підприємницькі навички знадобляться кожному. Зараз це має ще більше значення: нам потрібне саме підприємницьке лідерство задля розвитку платформи всього суспільства, в якому ми живемо. Тому підприємцям потрібно йти далі, і вони на це здатні. Нам слід почати застосовувати свої підприємницькі навички для суспільної еволюції!

Ми живемо в країні з великою історією підприємництва. І зараз ми зараз перебуваємо в навчальному закладі, який зосереджується на цих критичних навичках. Що ж для вас означає випуск 2012 коледжу Бабсон? Коли ви підете з випускної церемонії, пам’ятайте, що ви є лідерами та першовідкривачами. Створюючи нові бізнеси, ви допомагаєте суспільству розвиватися. Ділячись підприємницькими знаннями, ви допомагаєте іншим адаптуватися в сучасному світі. Більше того, якщо у вас з’явиться можливість, то реформуйте наше суспільство – місце, де ми всі живемо. Бо краща суспільна платформа призводить до кращого підприємництва. Адже підприємці постійно пам’ятають одну річ – кожен в змозі змінити світ. Тому змінюйте його, заохочуючи свої професійні мережі!

Мої поздоровлення на адресу випуску 2012! Ви щойно випустили в світ свій перший продукт: самих себе! І настав час для наступного кроку. Бажаю успіху!

За матеріалами Babson College.

Advertisements

Leave Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s