Брифінг Президента Обами по Україні після переговорів у Женеві

Президент США Барак Обама

Витяг із брифінгу Президента США Барака Обами 17 квітня 2014 р. в Білому Домі, де він висловився щодо врегулювання ситуації навколо України після чотиристоронніх домовленостей у Женеві. Переклад за матеріалами Держдепартаменту США.

Кетлін ГЕННЕССІ, журналіст «Лос-Анжелес Таймз»: Здається намітився прогрес на переговорах по Україні в Женеві. Цікаво, чи могли б Ви розказати про свій рівень упевненості в цій угоді? Та чи можете Ви бути певні, що Росія її дотримуватиметься з огляду на деякі висловлювання вранці Президента Путіна?

Президент США Барак ОбамаОБАМА: Не думаю, що ми можемо бути в чомусь певні в цей момент. Гадаю, є можливість, імовірність що дипломатія може розрядити ситуацію й ми зможемо рухатися до нашої мети, якою вона була завжди – дати українцям самим ухвалювати рішення про свої життя. Зустріч у Женеві відбулася між представниками українського уряду, російського уряду, ЄС і також США. Це була довга і жвава розмова. Наскільки я розумію, український міністр закордонних справ зробив вичерпну презентацію реформ, які плануються, включно із запевненнями для українців східної та південної України, що їхні інтереси будуть повністю враховані, їхні права будуть дотримуватися, а російськомовні та люди російського походження будуть цілковито захищені законом. Моє бачення на основі того, що я чув, полягає в тому, що на зустрічі було розуміння, що український уряд в Києві вичерпав можливості реагування на низку викликів у південній та східній Україні.

Є обіцяюча заява про необхідність роззброєння всіх незаконних сил, самооборони та груп, що захопили будівлі. Була пропозиція амністувати тих, хто добровільно складе зброю, звільнить будівлі, а отже закон і порядок у східній та південній Україні може бути відновлено. Росіяни підписалися під цією заявою. І тепер питання полягає в тому, чи будуть вони використовувати свій вплив – як робили це деструктивним чином – для відновлення порядку, щоб українці провели вибори, просунулися в реформі децентралізації влади, яку вони запропонували, стабілізували економіку, почали повертатися на шлях зростання і демократії, й щоб їхній суверенітет поважали.

Ми не збираємося відступати внаслідок роботи, яка буде проведена за цими домовленостями в найближчі кілька днів. Сьогодні я говорив з канцлером Меркель, пізніше говоритиму з Девідом Кемероном. Ми збираємося провести консультації з нашими європейськими союзниками.Протягом минулого тижня ми приготували додаткові санкції щодо росіян, якщо ми не побачимо справжнього покращення ситуації. Ми зараз координуємо зусилля з європейськими союзниками.

Маю надію, що ми дійсно побачимо зрушення протягом наступних декількох днів. Але з огляду на попередні події, не думаю, що треба зважати на зрушення, і ми повинні бути потенційно готові дати відповідь на подальше втручання росіян в східній та південній Україні.

Якщо ми справді побачимо покращення, тоді це буде очевидним позитивом. Водночас ми хочемо продовжити допомагати українському уряду – у співпраці з МВФ, європейцями та іншими – стабілізувати їхню економіку та почати реформувати її. Ми збираємося продовжувати співпрацю з союзниками по НАТО для впевненості, що ми збираємося дотриматися зобов’язань Статті 5-ї, та що вони в безпеці.

Як я казав раніше в інтерв’ю, вся ця акція росіян – не на користь самій Росії. Є достатньо багато публікацій, які вказують на рівень, до якого їхня економіка, яка вже загрузла, може скотитися внаслідок цих дій. В розмовах із президентом Путіним я наголосив на тому, що ми не бажаємо нівечити російську економіку. З іншого боку ми збираємося обстоювати засадничий принцип суверенітету та територіальної цілісності для всіх країн. Є спосіб і для України бути незалежною, суверенною та мати гарні відносини як із Заходом, так і зі Сходом, як з європейськими сусідами, так і з російськими сусідами. В цьому наша головна турбота.

ISAAC, журналіст «Politico»: Ви говорили в інших ситуаціях – приміром, по Ірану – що можливість військового реагування залишається на столі попри те, що тривають переговори. Чи можливість військового реагування лежить на столі щодо Росії? І якщо так, то чи буде це із залученням сил НАТО та допомогою Україні летальним озброєнням?

ОБАМА: Майте на увазі й зараз, що я дуже чітко сказав, що військові можливості не є на столі з приводу України, тому що це не та ситуація, яка підходить для чіткого військового вирішення. Що нам слід робити, так це створювати атмосферу в якій незаконні угруповання роззброюються, захоплені будівлі звільняються, а національний діалог українців – не росіян, не американців чи когось іншого – має місце. Вони просуваються в реформах, які відповідають інтересам різноманітних груп всередині України, вони наближаються до виборів, і вони починають приводити свій економічний дім в порядок. Ось що має вирішити проблему.

Це дуже очевидно, що Росія все ще тримає свої війська на українсько-російському кордоні, як знак залякування. Тому наше переконання – й не тільки наше, але і широкого міжнародного співтовариства – в тому, що рука Росії присутня в заворушеннях та хаосі, який ми бачимо в південній та східній Україні. Проте в Росії є можливість змінити підхід. І ми закликаємо їх до цього.

Водночас ми збираємося приготувати додаткові відповіді у разі, якщо Росія не змінить курс. Ми вже завдали по їхній економіці удару, який добре видно. Їхня економіка може відчутно погіршитися. Але ми не маємо бажання шкодити пересічним росіянам просто заради шкоди. Для нас головний пріоритет, щоб містер Путін міг би відреагувати на проблиски надії, які з’явилися на переговорах в Женеві. Ми не збираємося відступати, допоки не побачимо результатів. І поки що ми збираємося готувати інші варіанти.

Advertisements

Leave Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s